Bioethanol Şömine Patlama Yapar Mı?

Bioethanol şömineler işin doğru firmalardan alınıp doğru da kullanıldığında tehlike yaratmayacak ve güvenle kullanabileceğiniz ürünlerdir. Burada dikkat etmeniz gereken hususlardan birincisi; ürünü aldığınız firmanın işin ehli, bu konuda geçmişi olan tecrübeli ve profesyonel firma olmasıdır. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de işin ciddiyetinin farkında olmayan taklit ürünler üreten firmalar ve şahıslar bulunmaktadır.

Aldığınız ürünün burner diye tabir ettiğimiz yakıt haznesinin paslanmaz çelik olması, bu haznenin üretimi sırasında sızdırmak kaynak ile kaynağının yapması önemlidir. Bu haznenin üretimi sırasında içinde seramik yünü kullanılıp kullanılmadığını da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yün yakıtı emip bünyesinde tutarak devrilmelere karşı yakıtın etrafa saçılmasını engelleyerek kazaları minimize eder.

Kullanım sırasında en çok yapılan hata ve dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsurda bio şöminenizi kullanımdan sonra tekrar yakacak iseniz yakıtı doldurmadan önce yakıt haznesinin bir önceki kullanımdan sonra iyice soğudundan emin olmanıdır. Eğer hazne sıcak iken yakıt doldurursanız, haznenin sıcaklığından dolayı buharlaşan yakıt siz görmeseniz de orada yanmaya hazır bir şekilde beklemektedir ve çakmağı yaktığınız anda buharlaşmış alkol buharı ani bir parlamaya sebep olur.

Yani bu yazıda da belirttiğimiz gibi; doğru mühendislikle üretilmiş ve gerekli testleri yapılmış ürünler kendi başlarına tehlike yaratmayacağı gibi doğru kullanımla da riskleri ortadan kaldırarak bio şöminenizi güvenle kullanabilirsiniz.